O ČEM JE VLASTNĚ VEGANSTVÍ?

Spousta lidí si myslí, že je to pouze omezující a extrémní způsob stravování, který lidem zakazuje a přikazuje, co mají jíst. Lidé si tak o něm tvoří mylné předsudky a odsoudí ho ještě dřív, aniž by vůbec věděli, o čem ve skutečnosti je. Proto si pak mohou lidé myslet, že si vegané připadají nadřazeně ostatním. Veganství však rozhodně není o tom být někomu nadřazený. Právě naopak, veganství je o respektu. O respektu vůči všem živým bytostem.

Jedná se o způsob života, jehož snahou je – v co největší možné a praktikovatelné míře – vyloučit všechny formy využívaní zvířat a krutostí na nich páchaných kvůli jídlu, oblečení nebo jakémukoli jinému účelu. Ve smyslu stravování to znamená vyřadit všechny produkty a výrobky, které byly získány ze zvířat.

Vždy nám bylo vštěpováno, že živočišné produkty jsou jediný (nebo přinejmenším nejlepší) zdroj živin důležitých pro naše tělo (jako jsou bílkoviny, železo, vápník a další). Jenže tyto údajné benefity živočišných produktů byly záměrně co nejvíce zveličeny – a to z jediného důvodu – kvůli profitu živočišného průmyslu. Nepotřebujeme totiž jíst mrtvá zvířata, abychom byli zdraví. Naopak, pokud je jíst budeme, hrozí nám větší riziko některých onemocnění.

Hodně lidí si také myslí, že stát se veganem, znamená vzdát se všeho, co máme rádi a co nám chutná. V dnešní době jsou však k dispozici veganské alternativy v podstatě všech vašich oblíbených jídel, takže není, nic čeho byste se museli vzdát.

Právě teď jsou po celém světě zvířata vykořisťována a zneužívána pro svoje těla a výměšky z nich. Právě teď jsou zvířata namačkaná v transportech na své cestě za smrtí.  Jsou vyděšená. Zírají si do očí a nevědí, co se bude dít dál. Na jatkách čekají na svou smrt. Cítí zápach krve a slyší křik těch, kteří byli před nimi. Živé vědomé bytosti jsou přinuceny vejít do jatek, a ven se dostanou již nasekaná na kusy, aby lidé mohli jíst části jejich mrtvých těl úhledně zabalených a vystavených v obchodech. 

Většina lidí tvrdí, že má ráda zvířata a jsou proti násilí na nich páchaném. Ale přesto jí maso a podporují tak svými penězi průmysl, který je založen právě na zneužívání a zabíjení miliard zvířat ročně. Přitom by však většina z nich nebyla nikdy schopna zvířeti ublížit, natož ho zabít.  Ale nemusí to tak být. Máme možnost volby.

Ani my jsme se nenarodili jako vegané a maso jsme jedli přes 20 let. Byli jsme stejní. Jednoduše jsme nevěděli. O těchto věcech se s námi nemluvilo a informace nebyly tak dostupné, jako dnes. Ale jakmile jsme se dozvěděli krutou realitu toho, co se děje zvířatům, pravdu, která před námi byla skrývána, rozhodli jsme se udělat změnu, abychom mohli žít podle našich morálních zásad.

Věříme, že většina lidí, kteří konzumují zvířata a jejich mléko a vajíčka tak nečiní se zlým úmyslem nebo s vrozenou touhou ubližovat zvířatům, ale z čiré neznalosti celé pravdy a tak dobře skrývané reality.

Hodně lidí si neuvědomuje, jak moc jejich každodenní činy ovlivňují ostatní. Ale nastal čas, kdy nevědomost již není omluvou. Neexistuje žádné ospravedlnění k podporování toho, co se zvířatům děje pod rukou člověka právě teď.

Žijeme v době, kdy je veganství tak jednoduché. Všichni se mohou stát vegany. Minimálně třikrát denně máme možnost dát najevo, že jsme proti bezpráví, páchaném na zvířatech, a že nám není lhostejný jejich osud. 

Nejtěžší na veganství je skutečnost, že většina ostatních lidí podporuje tento průmysl bez jakéhokoli zamyšlení se nad tím. Dojde vám, jak šílené to všechno je a jak moc je naše společnost indoktrinovaná, když si myslí, že využívání a zabíjení nevinných zvířat je v pořádku. Jakmile si uvědomíte tu obludnost veškerého násilí, můžete se cítit zoufale, beznadějně a můžete ztratit víru v lidskost.

Ale naštěstí komunita lidí, kteří žijí v souladu se svými morálními hodnotami, roste každým dnem. Jsou po celém světě a dělají vše, co je v jejich silách, aby pomohli změnit naše nahlížení na zvířata.  A vy můžete také. Vše, co je zapotřebí ke změně, je malá skupina lidí, která se postaví proti nespravedlnosti a násilí. Jak už historie prokázala mnohokrát, i malá skupina lidí dokáže změnit svět!

Každý z nás může být součástí změny! Na každém člověku záleží! Dohromady jsme silní a dohromady už vlastně měníme svět!

SDÍLEJTE

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on pinterest

Další příspěvky

Close Menu
×

Cart