ROSTLINY TAKY CÍTÍ BOLEST!

Tuhle výmluvu slýcháme asi častěji, než bychom si vůbec kdy představili. Dokud člověk jí maso a zeleninu a ovoce, nikdo se nezajímá o to, jestli rostliny taky cítí, ale jakmile se lidé dozví, že jste vegan, všichni kolem se najednou stanou ochránci rostlin a jejich citů.

Pojďme se na to podívat z vědeckého hlediska: Rostliny NEMAJÍ centrální nervovou soustavu, mozek a nervové receptory, což čistě anatomicky znamená, že NEMAJÍ SCHOPNOST cítit bolest. Samotný důvod bolesti jako takové je ten, aby nás varovala, že jsme v nebezpečí nebo jsme zranění a potřebujeme se dostat ze situace, která nám bolest způsobuje. Rostliny se pohybovat nemohou a bolesti by proto uniknout nemohly, což by jejich život činilo velice mučivým. To nás přivádí k otázce, proč by rostliny vůbec existovaly s takovou znevýhodňující a sebedestruktivní vlastností? To jde proti samotnému účelu evoluce. Samozřejmě je jasné, že rostliny jsou také živé organismy, to přece nikdo nepopírá. Rostliny navíc vykonávají rozličné aktivity na buněčné úrovni, např. otáčení se za sluncem a mnoho dalších úžasných věcí. Ale žádnou z těchto činností nevykonávají na vědomé úrovni.

I když ponecháme vědu stranou, nemůžeme snad tvrdit, že se jedná o naprosto stejnou věc, když ponoříme do vařící vody brokolici nebo živou slepici? Nikdo snad nevěří tomu, že podříznout krk krávě je stejné jako krájení mrkve, nebo že kastrace prasátek bez umrtvení je stejná jako loupání brambor.

Jedno zamyšlení pro tzv. ochránce rostlin – živočišný průmysl je zodpovědný až za 91% kácení Amazonského pralesa. Miliony stromů jsou káceny jen kvůli lidské spotřebě živočišných produktů. Navíc, pro získání 1 kg masa ze zvířete je nutné až 16 kg rostlin na jeho potravu. Už jen z tohoto pohledu, by se právě všichni tito lidé obhajující city rostlin, měli stát vegany.

Když se na to podíváme z reálného hlediska, pak tuto výmluvu snad nemůže ani nikdo myslet vážně. Lidé se tím jen snaží odvést pozornost od reálné a navíc prokazatelné bolesti a utrpení, která je způsobována zvířatům každý den. Snaží se svalit vinu na ty, kteří již udělali krok správným směrem k co nejmenšímu násilí. Snaží se z těch, kteří zvířatům projevují soucit, udělat ty špatné.

Navíc rostliny (ovoce a zeleninu) reálně potřebujeme ke svému přežití a ke svému zdraví. Maso mrtvých zvířat ke svému přežití v žádném případě nepotřebujeme. A pokud jedení masa nepotřebujeme ke svému přežití, proč to potom tak vehementně ospravedlňujeme? Kvůli chuti. Protože se to tak dělalo vždy. Protože je to tradiční. Nikomu doopravdy nejde o city rostlin, pouze se snaží obhájit své jedení masa, protože je to pro ně jednodušší.

Žádný logicky uvažující člověk by přece nikdy nesrovnával život svého psa s krájením rajčete. Kdyby se nad tím lidé opravdu zamysleli, došlo by jim, jak obrovský nesmysl vlastně říkají.

Veganství je o tom, způsobovat co nejméně utrpení, jak to jen jde. Pokud tedy víme, že zvířata cítí bolest a strach a pokud jejich mrtvá těla nepotřebujeme ke svému přežití, proč i nadále pokračujeme v těchto krutých praktikách?

SDÍLEJTE

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on pinterest

Další příspěvky

Close Menu
×

Cart