POTRAVNÍ ŘETĚZEC

Jeden z nejčastějších argumentů, kterým se lidé neustále snaží ospravedlňovat zabíjení a jedení zvířat, je pojem potravní řetězec.

Potravní řetězec popisuje potravní vztahy mezi druhy v ekosystému, zjednodušeně – které druhy požírají které. Potravní řetězec je nesmírně důležitá součást přírody, neboť pomáhá zachovávat fungování ekosystému, udržuje zdravý počet jedinců v populacích a zajišťuje ekologickou rovnováhu.

To, co však děláme zvířatům v živočišném průmyslu nelze jakýmkoli způsobem ztotožňovat s potravním řetězcem. To, že je po miliardách uměle přivádíme na tento svět, uměle oplodňujeme několikrát během jejich života, bereme jim jejich mláďata, držíme je v hrůzostrašných podmínkách, znetvořujeme jejich těla a využíváme je kvůli jejich masu a výměškům a nakonec je odvezeme na jatka a zabijeme, abychom si potom mohli kupovat již zpracované a zabalené „hezky vypadající“ produkty v supermarketu, přece nemá s potravním řetězcem nic společného! 

Nepodobá se to ničemu v přírodě, nemá to nic společného s udržováním zdravého počtu jedinců v populacích a rozhodně to nezachovává rovnováhu v ekosystému.

Výmluvu “potravní řetězec” lidé používají, protože si myslí, že člověk je nadřazen všemu živému a tudíž na pomyslném vrcholu potravního řetězce. To, že po miliardách uvězňujeme a zabíjíme zvířata, vůbec s potravním řetězcem nesouvisí. Kupovat si  živočišné produkty v supermarketu neznamená, že člověk je na vrcholu potravního řetězce. Nehledě na to, že člověk ke svému přežití maso mrtvých zvířat nepotřebuje. Je to něco, co děláme pouze na základě našich zvyků a tradic.

Tudíž je tento “argument” naprosto smysl postrádající.

Lepší než neustálé výmluvy, je lepší dovzdělat se, přiznat si pravdu a poté učinit kroky k soucitnějšímu způsobu života.

SDÍLEJTE

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on pinterest

Další příspěvky

Close Menu
×

Cart